«Мен және заң»

26 ақпанда Федоров ауылшаруашылығы колледжінде полиция аға инспекторы Байтемірова Алтын Есенгелдіқызы  колледж білімалушыларымен  «Мен және Заң» тақырыбында дәріс оқыды, оның мақсаты қылмыс пен қылмыстың алдын алу.

Көбінесе белгілі бір әрекеттерді жасағанда, жігіттер өз әрекеттерінің салдарын білмейді. Тәжірибе көрсеткендей, адамгершілік пен заңның арасындағы құқық бұзушылық құқық бұзушылыққа айналған кезде бәрі бірдей біле бермейді.Алтын Есенгелдіқызы мұны сұрыптауға және ықтимал оқиғалардың алдын алуға тырысты.

Дәрістің бірінші бөлімінде кәмелетке толмағандардың жыныстық қатынас  түсуі туралы айтылды.

Кәмелетке толмағандардың жыныстық қатынасқа баруы, қылмыстар ең ауыр қатарына жатады, бұндай құқық бұзушылыққа  заңнамада қатаң жауапкершілік қарастырылған, оларды салыстыруға болады, мысалы, Инспектор Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 122-бабында көрсетілген құқық бұзушылыққтар бойынша он алты жасқа толмағандар жыныстық қатынасқа барса.қасақана кісі өлтірсе заңға сәйкес жауапкершілікке тартылатындары туралы  оқып берді. Инспектор сонымен бірге балаларды ынтымақтастыққа және кәмелетке толмағандардың жыныстық қарым-қатынастың фактілері байқаса  хабарлауға шақырды.

Дәрістің бірінші бөлімі жаңа синтетикалық препараттар есірткі туралы жалғастырды. Инспектор білімалушыларға  Қазақстанға есірткені импорттауға, пайдалануға, сатуға және таратуға тыйым салынғандығы туралы хабарлады.

Дәрістің екінші бөлімінде сұрақтарға назар аударылды:

– түнгі уақытта үйде болмаудың жауапкершіліктері

– алкогольді ішімдік ішкені үшін жауапкершілік;

– дөрекі сөздер үшін жауапкершілік;

– ұсақ бұзақылыққа не байланысты және ол үшін қандай жауапкершілік қарастырылған.

Білімалушылар мен оқытушылар егжей-тегжейлі түсініктеме алған сұрақтар қойды.

Федоров ауылшаруашылық колледжі  әлеуметтік педагогы Т. Добош

Пікір қалдыру