Психикалық белсенді заттарды пайдалану жасөспірімдерде қолдануды алдын-алу

«Мен білетін жалғыз сұлулық – денсаулық».

Генрих Гейне

«Денсаулыққа қамқорлық жасау – оқытушының  ең маңызды жұмысы. «Олардың рухани өмірі, дүниетанымы, ақыл-ой дамуы, білімнің беріктігі, өз күшіне сенуі балалардың өмірлік белсенділігіне, өміршеңдігіне байланысты».Бұл сөздер В.А.Сухомлинскийге жатады. Қазіргі білім берудің негізгі міндеттерінің бірі – білімалушылардың  денсаулығын сақтау және салауатты өмір салтын ұстануға үйрету.

Педагогикалық профилактиканың негізгі мақсаты беттік белсенді заттармен шынайы танысудың алдын алып қана қоймай, сонымен қатар жасөспірімнің беттік-белсенді заттарға кедергі жасамауы – күресуге деген ұмтылыс.

Мұндай құмарлықты болдырмау үшін жасөспірім сыртқы әлеммен қарым-қатынасты сәтті құруы керек: проблемаларды шешіп, пайда болатын қажеттіліктерді өзінің білімі мен дағдылары есебінен жүзеге асыруы керек. Педагогикалық алдын-алу беттік белсенді заттармен күресте ең тиімді және тиімді болуы керек.

2020 жылғы 26 ақпанда Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Психологиялық қолдау және қосымша білім берудің аймақтық орталығы» КММ біздің облысымыздағы ТжКБ оқу орындары директорларының орынбасарлары мен психологтарының арасынан тренерлерді даярлау бойынша семинар өткізді,тақырыбы: «Жасөспірімдерде психоактивті заттарды қолданудың алдын-алу».

Мерекелік іс-шара « Қостанай педагогикалық колледжінде» КМҚК-де өтті. Оқу-практикумның каскадты түрінде аяқталғаннан кейін колледж мұғалімі-психологы оқытушылармен жұмыс ұйымдастырды.

Федоров ауылшаруашылық колледжінде 2020 жылдың 11 наурызында профессор-оқытушылар құрамына арналған тақырыпта семинар өтті:

«Жасөспірімдерде психоактивті заттарды қолданудың алдын-алу». Семинардың мақсаты мұғалімдерді кәмелетке толмағандардың беттік-белсенді заттарды (психоактивті заттарды) пайдаланудың алдын алудың жаңа әдістері туралы хабардар ету және осы бағыттағы оқу орындарындағы жұмысты жандандыру болды. Алдымен, білім беру психологы «Есірткі – бұл ештеңеге есік емес», «Жаман әдеттерге бармаңыз» бейнероликтерін ұйымдастырды. Содан кейін «Тәуелді мінез-құлық: даму сипаты мен механизмдері» тақырыптары талқыланды; «Тәуелділіктен арылу: психологиялық аспект; нашақорлықтың алдын-алу тәсілдері »; «Тәуелділік, ол неге пайда болады?» Тәжірибелік бөлім жаттығулар түрінде өткізілді: «Менің таңдауым», «ЖОҚ қалай айту керек!» Және жобаны құру бойынша жұмыс«Беттік белсенді заттарды қолданудың алдын-алу». Семинарға колледждің 20 оқытушысы қатысты.

Федоров ауылшаруашылық колледжінің педагог-психологы, Татьяна Суховеркова

Пікір қалдыру