Мерейтойды атап өту …

2016 жылдан бастап Қазақстанда жаңа мереке – Республика Президентінің 2016 жылғы 14 қаңтардағы № 173 Жарлығымен белгіленген Алғыс айту күні пайда болды. Дәл сол құжатта оның ресми түрде жыл сайын тойланатын күні – 1 наурыз бекітілген.

Қазақстанның Тұңғыш Президенті Нұрсұлтан Назарбаев осы күнді белгілеу туралы бастама көтерді. 2015 жылдың сәуірінде өткен Қазақстан халқы Ассамблеясының (ҚХА) 22-ші сессиясында сөйлеген сөзінде ол өзінің 20 жылдық мерейтойын атап өту аясында республикада Алғыс айту күнін атап өтуді ұсынды. Ал ҚХА құрылған күн – 1 наурызды «көптеген халықтар елге жер аударылған сол жылдары халықтар бір-біріне және қазақтарға шыдамдылығы мен қонақжайлылығы үшін ризашылық білдіре алатын» мереке күні ретінде таңылған.

2020 жылдың 27 ақпанында Федоров ауылшаруашылық колледжінде Қазақстан халқы Ассамблеясының 25 жылдығына және Алғыс айту күніне арналған дөңгелек үстел өтті.

Іс-шараның мақсаты – жалпы мәдени саяси көкжиектерін кеңейту, сонымен қатар студенттерге Қазақстанда тұратын барлық халықтарды біртұтас тұтастық ретінде біріктіру үшін тарихи қажеттіліктің туындағанын түсінуге көмектеседі.

Дөңгелек үстелдің ашылу салтанатын колледждің кітапханашысы А.А. Кулмухамбетова ашып, қазақ және украин мәдениетінің өкілдері сөз сөйледі, «Қазақстан халықтарының достығы» фильмі көрсетті.

Қазақ мәдениетінің өкілі Д.С.Куйшинова қазақстандықтар демократиялық мемлекетте бейбітшілік пен келісімде өмір сүретіндігін атап өтті. Қазақстан – әр этностық топқа өзінің мәдени дәстүрлері мен тілін сақтауға және дамытуға жағдай жасалған ерекше, көпұлтты республика.

В.В.Широкова украин диаспорасынан сөйлеп, қазақ топырағындағы алғашқы украиндар 1768 жылы Қазақстанға жер аударылған Гайдамак қозғалысының қатысушылары деп саналады. Қазіргі уақытта украиндықтардың 26% -ы Федоров ауданында тұратының айтты. Виталина Васильевна қазақ халқы мен қазақ халқына көптеген халықтар үшін қиын-қыстау уақыттағы жылы шырайлы қабылдағаны үшін алғыс айтты.

Іс-шара барысында біз, қазақстандықтар біртұтас екендігімізге тағы бір рет көз жеткіздік, және бұл біздің күшіміз бен табысымыз! Мемлекетіміздің болашақ өркендеуі үшін мемлекет ішіндегі тұрақтылық, ондағы халықтар арасындағы достық пен келісім қажет.

Федоров ауылшаруашылық колледжі  кітапханашы

Айгенже Кульмухамбетова